Kulturhus Björkboda: Difference between revisions
From kubu
Jump to navigationJump to search
| Line 97: | Line 97: | ||
!Tapahtuma | !Tapahtuma | ||
|- | |- | ||
| | |1911 | ||
| | |Rakennus alkoi | ||
|- | |- | ||
| | |1912 | ||
| | |Koulu aloitettiin | ||
|- | |- | ||
| | |1957 | ||
| | |Rakennusta laajennettiin, tilassa on nykyään [[kahvila]] ja [[sali]] | ||
|- | |- | ||
| | |2010 | ||
|Koulu lopetettiin | |||
|- | |||
|2021 Joulukuu | |||
|Rakennus siirtyi nykyisille omistajille ([[Sari|Sarille]] ja [[Tuomo|Tuomolle]]) | |||
|} | |} | ||
Revision as of 13:50, 23 July 2024
Kulturhus Björkboda (Suom. Kulttuuritalo Björkboda) eli KUBU on Kemiönsaarella sijaitseva entinen kansakoulu.
Nykyään KUBUssa järjestetään työpajoja, näyttelyitä ja juhlia.
Aukioloajat
| Pv | Auki | Kiinni |
|---|---|---|
| Ma | Kiinni | Kiinni |
| Ti | 11 | 17 |
| Ke | 11 | 17 |
| Pe | 11 | 17 |
| La | 11 | 15 |
| Su | 11 | 17 |
Sijainti
Karttapalveluissa
Osoite: Smedskullavägen 3, 25860 Björkboda, Kimitoön, Finland
Koordinaatit: 60.09901686733543, 22.556241162989078
Google maps: (Linkki estetty)
Help me! Apua!
Apple maps: Linkki
What3Words: ///questioning.greased.savviest tai ///laskuri.sähköliesi.merituuli
Julkisilla
Bussit:
- 722
- 722S
- 723S/520
- 520
Taksi:
- iTaksi
- Menevä
- Taksi Länsi-Suomi
- Taxidata
- SnapCab
Kubun tilat
NOTE: Tee jonkinlainen boksi jossa on pohjapiirustus.
Ulkotilat
1. Kerros
2. Kerros
Kubun historiaa
| Päivämäärä | Tapahtuma |
|---|---|
| 1911 | Rakennus alkoi |
| 1912 | Koulu aloitettiin |
| 1957 | Rakennusta laajennettiin, tilassa on nykyään kahvila ja sali |
| 2010 | Koulu lopetettiin |
| 2021 Joulukuu | Rakennus siirtyi nykyisille omistajille (Sarille ja Tuomolle) |